آرایشی, عمومی, لوازم جانبی

استفاده از پودر بیک و یا بِیک کردن آرایش

این اصطلاح از ریشه کلمه «بیک» انگلیسی (Bake) به معنی پختن، که یک فرآیند زمان بر است، آمده است. نام دیگر این مرحله از آرایش کوکینگ (cooking) نیز می باشد. بیک کردن یک تکنیک آرایشی ست که امروزه میان میکاپ آرتیست ها (Make up Artists) بسیار محبوب شده است.

این تکنیک شامل زدن مقدار زیادی از یک پودر سفید رنگ با تناژ رنگ های روشن و گرم زیر چشم، روی تی زون (T-Zone)، زیر خط رژگونه و روی چانه است. پودر بیک همچنین برای فیکس کردن آرایش و گرفتن چربی اضافه لوازم آرایش به کار می رود.این مرحله بعد از زدن کرم پودر و کانسیلر انجام می شود. پودر بیک باعث می شود که کرم پودر به خوبی روی پوست بخوابد. از ریختن و ماسیدن آرایش جلوگیری می کند. از خط افتادن در خط خنده، زیر چشم و در خطوط زیر چشم نیز جلوگیری کرده و پوشش دهی و ماندگاری آرایش را افزایش می دهد. این تکنیک آرایشی دارای پیشینه ای تاریخی است که به دوره ی مصر باستان و اوایل دوره ی ویکتوریا باز میگردد. طبقه ی بالای اجتماع در آن زمان از این تکنیک در آرایش استفاده می کردند که نشاندهنده ی دارایی، باور ها و طبقه ی اجتماعی آن ها بود. لوازم آرایشی در آن زمان نمادی از طبقه ی بالای اجتماعی، و نشانه ای از تقدس به شمار می رفت. اگر چه مصریان باستان به آرایش غلیظ چشم شناخته شده اند، از محصولات آرایشی صورت نیز استفاده میکردند اما تمرکزشان بیشتر روی گونه ها بوده است. اگرچه لوازم آرایش در طول زمان پیشرفت گستره ای داشته است اما همچنان به عنوان نشانه ای از ثروت و طبقه ی اجتماعی باقی مانده است. از دوره ی رنسانس تا قرن بیستم، طبقات پایین تر اجتماعی در محیط های کاری خارج از خانه مشغول به کار شدند و این رویداد باعث تغییر رنگ روشن و سفید اروپایی به تیره در اثر اشعه ی خورشید شد. در نتیجه گرایش به داشتن صورت رنگ پریده یا پوست بسیار روشن، توسط طبقات بالای اجتماعی و خانواده ی سلطنتی بوجود آمد تا طبقه ی بالای اجتماع را از طبقات پایین جدا کند. پوست هر چه روشن تر بود، نشاندهنده ی طبقه ی اجتماعی و اصالت بیشتری بود. با این تفاسیر چرایی روشن بودن پوست ملکه الیزابت و شهرت او به این رنگ پوست مشخص می شود.

وسایل لازم برای این تکنیک آرایشی، کانسیلر، پودر بیک، بیوتی بلندر یا اسفنج آرایشی و یا براش می باشد. تکنیک معروف ترین میکاپ آرتیستی که در زمینه ی پودر بیک ویدیو های بسیاری ساخته است، به این صورت می باشد:

  1. ابتدا کرم پودر خود را بزنید.
  2. سپس کرم دور چشم خود را بزنید.
  3. از کانسیلر مایع برای زیر چشم به وسیله ی براش یا دست استفاده کنید.
  4. بوسیله ی اسفنج یا بیوتی بلندر آن را پخش کنید.
  5. دوباره از کانسیلر استفاده کنید و سپس آن را پخش و محو کنید.
  6. یک براش برای فیکس کردن آرایش بوسیله ی پودر نیاز دارید.
  7. اسفنج آرایشی خود را بوسیله ی آب یا اسپری آرایشی نمدار کنید سپس پودر بیک را بدون پخش کردن تنها در قسمت هایی که باید بیک شوند بگذارید.
  8. بعد از 5 تا 10 دقیقه بوسیله ی براش بادبزنی پودر بیک را از روی پوست، جارو کنید.
  9. این مرحله کاملا سلیقه ای است. حالا می توانید از یک پودر (پنکک) برای فیکس کردن آرایش خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.